Strategiczne położenie

 

Kujawsko-Pomorskie posiada doskonałe, strategiczne położenie w sercu Europy, w centralnej części  Polski. Sąsiaduje z pięcioma województwami: mazowieckim (Warszawa), warmińsko-mazurskim (Olsztyn), wielkopolskim (Poznań), pomorskim (Gdańsk), łódzkim (Łódź).
 

Tu krzyżują się najważniejsze szlaki transportowe,
w tym te w ramach transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Województwo leży w Paneuropejskim Korytarzu Transportowym nr VI (Bałtyk-Adriatyk), który łączy Skandynawię przez Polskę z Południem Europy (Gdańsk - Toruń - Warszawa - Katowice - Żylina - Brno - Bratysława - Wiedeń - Graz - Klagenfurt - Triest - Wenecja - Bolonia). 

Doskonała lokalizacja Kujaw i Pomorza gwarantuje dogodny dostęp do najważniejszych, zarówno polskich jaki i europejskich, rynków i dostawców.  

 MAPY: sieć drogowa w Polsce w ramach TEN-Tsieć kolejowa w Polsce w ramach TEN-T, porty lotnicze w Polsce w ramach TEN-T (Źródło: www.ec.europa.eu)

Transport drogowy

 

 

Drogi w regionie na tle kraju

 

W Kujawsko-Pomorskiem zbiegają się: 

  • będąca osią Paneuropejskiego Korytarza Transportowego nr VI autostrada A1 (E75) (Gdańsk – Toruń – Katowice – Gorzyczki – kierunek: Republika Czeska),
  • stanowiąca odgałęzienie korytarza transportowego nr VI, oznaczona jako korytarz VI A, droga krajowa nr 5 (E-261) (Grudziądz - Świecie - Bydgoszcz - Poznań - Wrocław: kierunek Republika Czeska), wiodąca do korytarza nr II,
  • droga krajowa nr 10 (Warszawa – Toruń – Bydgoszcz – Szczecin – kierunek: Niemcy),
  • droga krajowa nr 15 (Trzebnica - Krotoszyn - Inowrocław - Toruń - Brodnica - Ostróda),
  • droga krajowa nr 80 (Bydoszcz - Toruń - Lubicz).

  Lista polskich autostrad i dróg ekspresowych w Wikipedii

Transport kolejowy 

 Trasy kolejowe w regionie

Kujawsko-Pomorskie dysponuje dobrze rozwiniętą siecią kolejową o znaczeniu regionalnym, krajowym  i międzynarodowym:

  • linię towarową dla Paneuropejskiego Korytarza Transportowego stanowi międzynarodowa linia kolejowa C-E 65 (trasa Tczew-Bydgoszcz-Inowrocław-Zduńska Wola-Tarnowskie Góry-Pszczyna), komunikująca północą i południową część kraju,
  • linia kolejowa nr 353 (trasa Poznań - Inowrocław - Toruń - Olsztyn - Korsze) biegnąca z zachodniej do wschodniej granicy Polski. 

Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Inowrocław to najważniejsze, regionalne węzły kolejowe.

Kujawsko-Pomorskie jest pierwszym województwem w kraju, które przełamało monopol państwowego przewoźnika kolejowego, wprowadzając na tory dwóch przewoźników prywatnych PKP Przewozy Regionalne oraz polsko-brytyjskie konsorcjum PCC Rail/Jaworzno Arriva Polska. 

W listopadzie 2008 roku marszałek Piotr Całbecki otrzymał tytuł "Człowieka Otwartego Rynku Kolejowego 2007" w konkursie "Lider Transportu Szynowego 2007" za demonopolizację rynku regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych. W kategorii "samorząd' tytuł Lidera Transportu Szynowego 2007 przyznano Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Od dnia 1 stycznia 2008 roku jest dostępny bilet aglomeracyjny, umożliwiający przejazd na trasie Bydgoszcz-Toruń i Toruń-Bydgoszcz oraz korzystanie w ramach tego biletu z komunikacji miejskiej przez godzinę w jednym z tych miast.

Od września 2008 roku dostępny jest także zintegrowany bilet regionalny Włocławek-Toruń (WiT), obejmujący podróż pociągiem i przejazdy komunikacją miejską w mieście będącym celem podróży przez godzinę.

 Mapa linii kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Transport lotniczy 

 

Połączenia lotnicze z lotniska w Bydgoszczy

 

Na terenie województwa zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Padarewskiego w Bydgoszczy, który znajduje się w odległości 3 km od centrum miasta.  Oprócz regularnych połączeń międzynarodowych z  Birmingham, Bristolem, Dublinem, Düsseldorfem, Londynem, Liverpoolem, istnieje możliwość skorzystania z połączeń sezonowych z Turcją, Tunezją, Egiptem i Kretą.

W regionie działają także lotniska cywilne i sportowe oraz lądowiska, z których chętnie korzystają przedstawiciele świata biznesu. Najpopularniejsze z nich to:

Lotnisko Bydgoszcz-Biedaszkowo

www.aeroklub.bydgoszcz.pl 

 Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)

 Port Lotniczy Toruń

www.aeroklub.torun.pl

  Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)

 Lotnisko Włocławek-Kruszyn

www.aeroklub.wloclawek.pl

 Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)
 Lotnisko Inowrocław-Latkowo  Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)

 Lotnisko Lisie Kąty k. Grudziądza

www.lisie.pl

 Lotnisko cywilne, sportowe (czynne)
 Lądowisko Chełmża  Lądowisko cywilne, sportowe (czynne)

 Lądowisko Watorowo k. Chełmna

www.ftoadriana.com.pl

 Lądowisko cywilne, wielofunkcyjne (czynne)

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej www.pata.pl, Lotnicza Polska www.lotniczapolska.pl/lotniska.

Żegluga śródlądowa 

Z południowego-wschodu na północny-zachód w Kujawsko-Pomorskiem przepływa rzeka Wisła. Jej najważniejszymi dopływami na terenie województwa są uchodząca we Włocławku: Zgłowiączka, vis a vis Nieszawy: Mień, w Otłoczynie: Tążyna, w Toruniu: Drwęca, w Bydgoszczy: Brda, w Świeciu nad Wisłą: Wda, niedaleko Grudziądza: Osa, w Nowem: Matawa. Bardzo ważną arterią w regionie są również Noteć, przepływająca przez Nakło nad Notecią, oraz Kanał Bydgoski, łączący Brdę z Notecią.

Przez wojewódzwo Kujawsko-Pomorskie przebiegają dwie z trzech prowadzących przez Polskę międzynarodowych dróg wodnych (MDW):

  • przez Nakło nad Notecią, Bydgoszcz, Toruń, Chełmno i Grudziądz wiedzie międzynarodowa droga wodna E-70, która łączy Antwerpię w Belgii (przebiegając przez Berlin w Niemczech) z Kłajpedą na Litwie. E-70 prowadzi przez wiele polskich miast, leżących na obszarze województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Zarządy tych województw zdecydowały się na wspólną realizację projektu rewitalizującego E-70, który ma przywrócić pełną żeglowność szlaku i stworzyć możliwość pełnego jego wykorzystania w żegludze turystycznej i w transporcie towarów.
  • przez Bydgoszcz prowadzi również międzynarodowa droga wodna E-40, łącząca Bałtyk z Morzem Czarnym. Wiedzie ona z Gdańska w górę Wisły do Warszawy, a dalej Narwią i Bugiem do Brześcia, gdzie łaczy się z inną drogą wodną prowadzącą przez Polesie do Dniepru. Obecnie MDW E-40 nie została jeszcze użeglowiona.

 Rastrowa mapa dróg śródlądowych w Polsce, opracowana przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Oprac. K-P COIpowrót do góry