Brześć Kujawski zwycięzcą kujawsko-pomorskiego Gruntu na Medal 2014


Zakończyła się VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na medal”. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Grunt na Medal 2014 w województwie kujawsko-pomorskim został Brześć Kujawski z terenem Machnacz (30 ha).
Brześć Kujawski zwycięzcą kujawsko-pomorskiego Gruntu na Medal 2014

Nagrodę z rąk wicepremiera Janusza Piechocińskiego, wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn-Klik oraz przedstawicieli Zarządu PAIiIZ odebrał burmistrz Brześcia Kujawskiego, Wojciech Zawidzki.

Do konkursu w regionie kujawsko-pomorskim przystąpiło 5 gmin: Bydgoszcz, Toruń, Lipno, Świecie oraz Brześć Kujawski, które nadesłały 12 ofert terenów inwestycyjnych. W skali kraju uczestniczyło 136 gmin, które przysłały zgłoszenia 212 terenów. Spośród nich Jury konkursu wybrało 16 najlepszych w kraju.
Z Brześcia Kujawskiego, do krótkiej listy terenów audytowanych,  zespół oceniający wybrał w sumie 3 tereny, które pod koniec sierpnia br. wizytowała komisja oceniająca z PAIiIZ i Urzędu Marszałkowskiego.  Spośród nich, a także trzech innych świetnie ulokowanych oraz zaopatrzonych w niezbędne media terenów z Bydgoszczy i Torunia, które zostały zakwalifikowane do II etapu konkursu,  komisja wybrała 30 hektarowy teren w Machnaczu jako najlepszy w regionie.  

- Dziś gminy, żeby poważnie myśleć o zrealizowaniu swoich celów inwestycyjnych, nie mogą tylko wystawić kawałek pola czy gruntu, a przy nim postawić tabliczkę z napisem „Specjalna Strefa Ekonomiczna” czy „Teren inwestycyjny”. Trzeba w takich gruntach zapewnić dostęp do energii, wody, kanalizację, trzeba mieć szkolnictwo zawodowe w regionie, tak żeby poważnie traktować kogoś, kto na dłużej chce się związać z danym terenem. Trzeba także uzyskać akceptację społeczną co do rodzaju produkcji, ewentualnej uciążliwości, a także zadbać o dobre relacje między pracodawcą a przyszłymi pracownikami – podsumował wicepremier Janusz Piechociński.

Ogólnopolski Konkurs „Grunt na medal” przeprowadzony został przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z Marszałkami Województw oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora - Partnerami PAIiIZ, pod patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki Pana Janusz Piechocińskiego oraz Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz patronatem medialnym Dziennika Gazety Prawnej. Poprzednie edycje konkursu odbyły się w 2005 r., 2007 r., 2008 r., 2010 r. oraz 2012 r., Łącznie wzięło w nich udział 1045 gmin, które przesłały 1625 ofert lokalizacyjnych.

Panu burmistrzowi i zespołowi jego współpracowników z Urzędu Miasta w Brześciu Kujawskim, którzy pomagali w przygotowaniu oferty terenów serdecznie gratulujemy.

Wszystkim koleżankom i kolegom z biur miejskich, gminnych zaangażowanych w przygotowanie ofert, opracowanie danych, zdjęć oraz uczestniczącym w audytach bardzo dziękujemy za współpracę i zapraszamy do kolejnej edycji w roku 2016.

 

Fot. Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim

Na podst. materiałów PAIiIZ oraz własnych

Oprac. M.Ryłow

 
Źródło: PAIiIZ, COI WK-P
Data dodania: 2014-10-28
» powrót