PESA inwestuje dzięki RPO


Bydgoska PESA otrzyma 4 miliony złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na zakup urządzeń, które pozwolą na rozszerzenie oferty produkcyjnej o piętrowe wagony i pojazdy do przewozów pasażerskich. W ramach tego przedsięwzięcia firma zorganizuje też praktyki dla uczniów. Uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie odbyło się 30 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim.
PESA inwestuje dzięki RPO

 Celem projektu jest wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa i pozyskanie nowych klientów poprzez dywersyfikację oferty i wprowadzenie na rynek nowego produktu. Firma przewiduje zdecydowany wzrost popytu na wagony oraz pojazdy piętrowe do przewozów pasażerskich. Będzie jedynym producentem tego typu pojazdów w Polsce. PESA ma już kontrakt na dostarczenie 22 wagonów piętrowych dla Kolei Mazowieckich.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Zasadniczą Szkołą Zawodową Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Uczniowie zdobędą doświadczenie podczas praktyk w zakładach firmy.
Ponadto PESA w ramach porozumienia ze szkołą  zatrudni najzdolniejszych uczniów klasy patronackiej.

Na realizację wartego prawie 10 milionów złotych projektu, trafi 3,9 miliona złotych dofinansowania. 

– PESA przeszła jeden z najbardziej udanych procesów przekształceniowych i restrukturyzacyjnych w polskiej gospodarce. Niegdysiejsze państwowe zakłady naprawcze są dziś znaną w całej Europie firmą zatrudniającą 4 tysiące pracowników i dającą pracę 80 tysiącom osób w przedsiębiorstwach kooperujących – podkreśla marszałek Całbecki.  

W uroczystym podpisaniu umowy o dofinansowaniu projektu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, wiceprezes zarządu PESY Robert Świechowicz oraz koordynator projektów Łukasz Raszczyk.

Firma jest tegorocznym laureatem Nagrody Marszałka w kategorii „Promocja województwa” przyznanej za biznesową wizję, odwagę i wytrwałość w budowaniu silnej marki, która przyczynia się do promocji i budowy pozytywnego wizerunku województwa w kraju i za granicą.
PESA jest także producentem elektrycznych niskopodłogowych kolejowych zespołów trakcyjnych typu Elf, zakupionych przez samorząd województwa w ramach projektu BiT City. 
 

Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Źródło: Urząd Marszałkowski WK-P
Data dodania: 2014-06-30
» powrót