Diamenty Forbesa 2013


Miesięcznik gospodarczy "Forbes" opublikował listę tegorocznych Diamentów 2013, czyli firm, które najszybciej podnoszą swoją wartość. Na liście jest 1931 przedsiębiorstw, 34 z nich są z Torunia.
Diamenty Forbesa 2013
Spośród nich najwyższe miejsce w swojej kategorii - firm małych, których roczny przychód oscyluje między 5 mln zł a 50 mln zł - zajęła spółka Altom. Uplasowała się na 26. pozycji w kraju i drugiej w województwie, przegrywając w lokalnym zestawieniu tylko z producentem ogrodzeń i bram Kam-Eko z Kamienia Krajeńskiego.

W kategorii firm średnich (przychód między 50 mln zł a 250 mln zł) najlepsze miejsce z Torunia zajął Towimor, producent urządzeń wykorzystywanych na okrętach i platformach wiertniczych. Firma przed laty współpracowała z polskimi stoczniami, dziś dostarcza urządzenia m.in. do Skandynawii i Azji. Jest na 165. miejscu w rankingu krajowym. W województwie wyprzedziły ją: spółka Moto Budrex z Bydgoszczy - sprzedawca samochodów i opon - oraz stolarnia Krzysztofa Otlewskiego z Osia k. Bydgoszczy.

W kategorii przedsiębiorstw dużych, których roczne obroty przekraczają 250 mln zł, najwyżej sklasyfikowaną toruńską firmą jest Interhandler. W skali kraju jest na 33. miejscu, w województwie wyprzedzą go tylko Polomarket Detal, który ma siedzibę w Pakości pod Inowrocławiem.

W kategorii największych przedsiębiorstw "Forbes" sklasyfikował w sumie 184 firmy. Z Torunia, poza spółką Interhandler, znalazły się na niej jeszcze trzy, wszystkie poza pierwszą setką. 127. miejsce zajęła Firma Handlowa Maestro, właściciel hurtowni farmaceutycznej, kompleksu handlowego przy ul. Towarowej oraz pawilonów handlowych na giełdzie przy ul. Chrobrego. Handlujący stalą ThyssenKrupp Energostal jest 167., a Neuca z branży farmaceutycznej - 174. Wysoko, bo na 65. miejscu, jest Plastica z Kowalewa Pomorskiego, jedna ze spółek Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. 

 

fot. Salvatore Vuono / freedigitalphotos.net

oprac. Marek Ryłow COI  WK-P 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza 29.01.2013 Tomasz Ciechoński
Data dodania: 2013-01-29
» powrót