Konferencja "Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie kujawsko-pomorskim"


7 grudnia 2012 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyła się konferencja pt. "Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie kujawsko- pomorskim"
Konferencja "Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w województwie kujawsko-pomorskim"

  

Spotkanie w Toruniu było częścią konferencji naukowej „Bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Polska na tle świata”, która rozpoczyna się w dniu 6 grudnia 2012r. w Warszawie z udziałem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Ministerstwa Gospodarki. Konferencję w Toruniu organizował Departament Współpracy Regionalnej i Rozwoju Gospodarczego oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika.   

 

Podczas sesji konferencyjnej w Toruniu zaprezentowane zostały wyniki projektu badawczego zespołu pod kierownictwem prof. Włodzimierza Karaszewskiego, którego celem było pogłębienie wiedzy o napływie kapitału zagranicznego do Województwa, zwłaszcza czynnikach, które spowodowały wybór województwa jako miejsca inwestycji, stopniu spełnienia oczekiwań związanych z lokalizacją, roli władz samorządowych w kreowaniu pożądanych warunków prowadzenia działalności gospodarczej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, jak również oceny perspektyw rozwojowych zlokalizowanych tu przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego.   

 

W panelu dyskusyjnym po oficjalnych prezentacjach udział wzięli:  Andrzej Pałucki, Prezydent Miasta Włocławka, Karol Ferster, wiceprezes spółki CPP Torun-Pacific, Piotr Kubiak -  Prezes Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości  Solec Kujawski, dr Aneta Szóstek z  Katedry Inwestycji i Nieruchomości WNEiZ UMK, Roman Nowakowski  - Wójt Urząd Gminy Choceń. Uczestnicy starali się znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:          
-  co znaczy dzisiaj gmina przyjazna inwestorowi? 

-  co można by poprawić w relacjach samorząd-inwestorzy zagraniczni?

- jak duży wpływ na pozyskanie i utrzymanie inwestora zagranicznego ma samorząd gminny,  powiatowy, wojewódzki?

-  co jest naszym regionalnym atutem w pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych a jakie mamy słabe strony? Co możemy poprawić? 

 

Gminy posiadające najbardziej atrakcyjne tereny  inwestycyjne w województwie kujawsko-pomorskim, które zostały najlepiej ocenione w ramach wojewódzkiego etapu V edycji ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na Medal” zostały uhonorowane dyplomem podpisanym przez Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego. Otrzymały również kosz z produktami regionalnymi.  Zwycięzcą został teren inwestycyjny z Gminy Choceń położony w Jarantowicach, który znalazł się w grupie 16 wyróżnionych terenów z całej Polski.  

 

Tereny inwestycyjne – laureaci wojewódzkiego etapu V edycji  ogólnopolskiego Konkursu Grunt na Medal 2012:   

 

Miejsce Gmina Teren - lokalizacja
I miejsce Gmina Choceń Jarantowice 71,04 ha
II miejsce Gmina Wąbrzeżno Wałycz 182,70 ha
III miejsce Gmina Barcin Krotoszyn-Sadłogoszcz 126,90 ha
Laureat Miasto Inowrocław Inowrocław Strefa Północna – Szosa Bydgoska 9,24 ha
Laureat Miasto Brześć Kujawski Brześc Kujawski, ul. Przemysłowa 8,73 ha
Laureat Miasto Włocławek Papieżka  14,70 ha
Laureat Miasto Toruń JAR  ul. Grudziądzka /  Forteczna 26,92 ha

Prezentację nagrodzonych terenów inwestycyjnych znajdziecie Państwo w załączniku nr 3. 

Zwycięzcy Konkursu oraz Gminom z naszego województwa, które zostały wyróżnione w  Konkursie Grunt na Medal serdecznie gratulujemy!!!

 

 

 

 
Źródło: Cezar Buczyński, Kujawsko-Pomorskie COIE
Data dodania: 2012-12-10

Załączniki:
1. biz-kujawsko-pomorskie.-zaproszenie..pdf - rozmiar: 387,30 KB
2. program-konferencji-6-7-grudnia-biz.pdf - rozmiar: 313,85 KB
3. gnm-prezentacja-07.12.-2012-um-torun.pptx - rozmiar: 3 434,58 KB
» powrót