Polska awansowała w rankingu BŚ. Łatwiej prowadzić biznes.


Polska awansowała aż o 7 pozycji w rankingu "Doing Business" Banku Światowego, który pokazuje, z jaką łatwością lub trudnością prowadzi się działalność gospodarczą w 185 krajach na świecie
Polska awansowała w rankingu BŚ. Łatwiej prowadzić biznes.

Polska od wielu lat w rankingu "Doing Business" wypadała słabo. Ale w tym roku zanotowaliśmy sporą poprawę. Znaleźliśmy się na 55. miejscu spośród 185 badanych krajówRaport  "Doing Business 2013" obejmuje okres od połowy 2011 r. do połowy 2012 r. W tym czasie zdaniem ekspertów Banku Światowego zanotowaliśmy największą poprawę spośród wszystkich badanych krajów.

Na poprawę liczył premier Donald Tusk. Do "Doing Business" odniósł się podczas tzw. drugiego expose w Sejmie półtora tygodnia temu. - Podjęliśmy także wysiłki, których efekty mam nadzieję ujawnią się także w statystykach w rodzaju "Doing Business". Mówię tutaj o deregulacji i o usprawnieniu prac sądów - mówił Tusk. Poste spowod"Polska poprawiła się najbardziej w łatwości prowadzenia biznesu poprzez wprowadzenie czterech reform" - czytamy w raporcie. Chodzi o ułatwienia w rejestracji nieruchomości, płatności podatków, egzekwowanie kontraktów i zmiany w prawie upadłościowym.

Polsce ciągle jednak daleko do liderów rankingu, w których prowadzenie firmy to czysta przyjemność. W Polsce założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga sześciu procedur i średnio 32 dni. W Singapurze czy Hongkongu, które znalazły się na czele "Doing Business 2013" - ledwie trzech dni i trzech procedur. W Nowej Zelandii, która w całym rankingu znalazła się na 3. miejscu, założenie firmy trwa jeden dzień i wiąże się jedynie z jedną procedurą.
W Polsce zmorą pozostają pozwolenia budowlane. Pod tym względem jesteśmy dopiero na 161. miejscu na świecie. Zbudowanie standardowego magazynu wymaga aż 29 procedur i ponad 300 dni! Z drugiej strony Bank Światowy chwali nas w kategorii "dostępność kredytów" dla firm, w której jesteśmy na 4. miejscu na świecie.

 

fot. renjith krishnan// FreeDigitalPhotos.net   

źródło: Leszek Baj wyborcza.biz23.10.2012

 
Data dodania: 2012-10-24
» powrót