Stolice województwa zaawansowane w programach rewitalizacyjnych


Bydgoszcz i Toruń są największymi beneficjentami środków przeznaczonej w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na rewitalizację zdegradowanych obszarów. Pula zarezerwowana dla miasta nad Brdą wynosi blisko 69 milionów złotych, pula grodu Kopernika to ponad 39 milionów złotych.
Stolice województwa zaawansowane w programach rewitalizacyjnych

- Pieniądze na programy rewitalizacyjne odmieniły oblicza naszych miast, czyniąc ich przestrzeń publiczną bardziej przyjazną, poprawiając warunki życia. Zyskali mieszkańcy, zyskaliśmy wszyscy. Wierzę, że nie będziemy musieli na tym poprzestać, że coraz piękniejsze i bardziej zadbane staną się wszystkie zakątki naszego województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W Bydgoszczy zrealizowano już lub realizuje się obecnie m.in. następujące przedsięwzięcia rewitalizacyjne:

  • przebudowa budynku przy Marcinkowskiego z przeznaczeniem na nową siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury ;
  • budowa infrastruktury rekreacyjnej Wyspy Młyńskiej i jej najbliższego otoczenia;
  • budowa mariny na Wyspie Młyńskiej z przystanią dla jachtów i bazą noclegową oraz jej infrastruktury i zjazdów od ul. Tamka;

Bydgoska kwota na projekty rewitalizacyjne jest w istocie o blisko 6 milionów złotych wyższa niż przydzielona miastu na początku realizacji RPO WK-P, w 2008 roku. Powiększyła ją suma dodatkowego wsparcia na budowę mariny na Wyspie Młyńskiej, przyznanego gminie w ubiegłym roku w ramach konkursu.

Bydgoskim podmiotom realizującym przedsięwzięcia rewitalizacyjne wypłaciliśmy już  44,2 mln złotych, środki pozostające do wykorzystania to ponad 30 milionów złotych. 

W Toruniu zakończono lub trwają m.in. prace rewitalizacyjne kamienic na Starym Mieście, Ogrodu Zoobotanicznego i Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu.

Toruń wykorzystał już ze swej puli sporo ponad 25 milionów złotych a do wykorzystania  pozostało jeszcze 14 milionów złotych.

 

fot u góry :  Widok z Wyspy Młyńskiej na operę

pozostałe fotografie:

1. przebudowa budynku przy Marcinkowskiego z przeznaczeniem na nową siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury

2. Ulica Szeroka w Toruniu

3. ul. Mickiewicza w Toruniu 

 

Fot. Andrzej Goiński, Marek Dembski, Małgorzata Litwin 

Źródło: Beata Krzemińska  rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oprac. Marek Ryłow
Data dodania: 2012-08-30
» powrót