Bydgoszcz i Toruń wśród najlepszych w rankingu Rzeczpospolitej”


Dziennik „Rzeczpospolita” po raz piętnasty opublikował doroczny ranking samorządów gminnych, w którym uhonorowano organizmy najlepiej dbające o rozwój i podnoszenie jakości życia mieszkańców, osiągające przy tym dobre wyniki finansowe, a dodatkowo wyróżniono tych, którzy najlepiej radzą sobie z wykorzystaniem środków unijnych i są najbardziej innowacyjni.
Bydgoszcz i Toruń wśród najlepszych w rankingu Rzeczpospolitej”

 W czołówkach zestawień znalazły się Bydgoszcz i Toruń. Bydgoszcz znalazła się ścisłej czołówce miast na prawach powiatu najskuteczniej wykorzystujących fundusze unijne. Badano przychody budżetowe związane z realizacją przedsięwzięć współfinansowanych ze środków pomocowych Unii Europejskiej oraz wartość wsparcia przyznanego z krajowych i regionalnych programów operacyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Miasto nad Brdą – ze wskaźnikiem per capita unijnych przychodów na poziomie nieco ponad 280 złotych i wyliczonym według tej samej zasady wskaźnikiem wartości podpisanych umów o dofinansowanie wynoszącym 1 140 złotych – zostało sklasyfikowane na znakomitym szóstym miejscu. To także sukces samorządu województwa, bo Bydgoszcz jest największym beneficjentem naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dwie największe bydgoskie inwestycje, budowa linii tramwajowej do Fordonu (wartość 356 mln zł) i budowa Trasy Uniwersyteckiej (217 mln złotych), sklasyfikowane przez „Rzeczpospolitą” na 24. i 45. miejscu wśród największych infrastrukturalnych przedsięwzięć samorządów gminnych, nie byłyby możliwe bez zaangażowania marszałkowskiej administracji. Pierwsza z nich jest częścią marszałkowskiego projektu BiT City
, druga zaś kluczowym projektem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - W tym przypadku samorząd województwa przyznał samorządowi Bydgoszczy blisko 93 miliony złotych, dwukrotnie więcej niż wnioskowano – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W zestawieniu miast na prawach powiatu najskuteczniej wykorzystujących fundusze unijne Toruń – z unijnymi przychodami i wartością podpisanych umów w przeliczeniu na mieszkańca w wysokości 271 i 132 złote – sklasyfikowano na 32. miejscu, Grudziądz na 49., Włocławek na 51. miejscu. Gmina Czernikowo w powiecie toruńskim jest 26. w europejskim rankingu gmin wiejskich.

Warto podkreślić, że w pierwszej dziesiątce największych inwestycji infrastrukturalnych gmin znalazła się budowa nowej przeprawy drogowej przez Wisłę w Toruniu (wartość 700 milionów złotych). Przypomnijmy, że jest to projekt realizowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, o które dla Torunia lobbowała marszałkowska administracja regionu.

W głównej części rankingu, w której oceniano zarządzanie finansami oraz między innymi dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, wskaźnik budżetowych przychodów unijnych per capita i relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia budżetu, najlepiej wśród kujawsko-pomorskich samorządów wypadły Bydgoszcz (15. miejsce wśród miast na prawach powiatu, awans z miejsca 39.), Solec Kujawski (26. miejsce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich) i gmina Osielsko w powiecie bydgoskim (35. miejsce wśród gmin wiejskich).

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Data dodania: 2012-07-17
» powrót