Inwestycje zagraniczne w Polsce


Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) odzwierciedla sytuację gospodarczą na świecie. Rośnie w czasach dobrobytu ekonomicznego, spada w czasach kryzysu. Jednak nawet w okresie globalnego spowolnienia gospodarczego Polska zachowała pozycję lidera pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.
Inwestycje zagraniczne w Polsce

W latach 2007-2010 napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski był dodatni. Pomimo światowego kryzysu Polska pozostała jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla BIZ i (wg UNCTAD) poprawiła swoją pozycję wśród największych krajów UE przyjmujących BIZ: z 11 miejsca w 2007 awansując na 8 w 2010.

Pod względem struktury napływu BIZ w okresie 2007-2010, tylko w 2008 r. reinwestowane zyski były ujemne. W wyniku światowego kryzysu gospodarczego firmy zagraniczne nie reinwestowały zysków w swoje przedsiębiorstwa w Polsce lecz przeznaczały je na ratowanie firm-matek operujących na rynkach dużo bardziej dotkniętych przez kryzys niż Polska. 

W 2009 r. sytuacja powróciła do stanu sprzed zawirowań gospodarczych - reinwestowane zyski stanowiły 42% całego napływu (40% w 2007). Ostatnio NBP ponownie wskazał na trend transferowania wypracowanego przez inwestorów zysku za granicę.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych nie odnotowuje jednak spadku projektów inwestycyjnych. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2011r. Agencja zamknęła już 45 inwestycji wartych ponad 1 mld euro, które stworzą blisko 9 tysięcy nowych miejsc pracy. Wartość nowych projektów już przekracza wynik osiągnięty w całym 2010r. W ciągu ostatnich 3 lat 131 przedsiębiorców zagranicznych obsługiwanych przez PAIiIZ zdecydowało się na inwestycje warte łącznie 2,6 mld euro i zatrudnienie ponad 28 tysięcy osób. Wśród inwestorów dominowali Amerykanie, Szwedzi i Francuzi. Najpopularniejszym był sektor nowoczesnych usług i B+R, motoryzacyjny oraz maszynowy. 24,5% wartości inwestycji zamkniętych przez PAIiIZ trafiło do województwa dolnośląskiego, 14,5% na Mazowsze, a 10% do województwa wielkopolskiego. Ponad 1/3 wszystkich inwestorów ulokowała się w specjalnych strefach ekonomicznych.

Udział PAIiIZ w realizacji projektów inwestycyjnych w Polsce w latach 2009-2011 wyniósł 14%. Z usług Agencji skorzystali m.in.: Cargotec, Ikea, Pilkington, Goodrich, MTU, Indesit, 3M, Cadbury, ABN Amro, Nordea, HP czy Geoban.

Obecnie Agencja prowadzi 150 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 5,9 mld euro i deklarowanej liczbie miejsc pracy przekraczającej 45 800. Dominują inwestorzy z USA, Wielkiej Brytanii i Chin oraz sektor BPO, motoryzacyjny i maszynowy.

UNCTAD przewiduje, że przepływy BIZ na świecie powrócą do poziomu sprzed kryzysu w 2011r. Tymczasem inwestorzy szukają lokalizacji obarczonych najmniejszym ryzykiem.

W czołówce takich krajów znajduje się Polska. W najnowszym raporcie UNCTAD zajęła 6. miejsce na świecie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.Źródło: PAIiIZ
Data dodania: 2011-10-06
» powrót