Polska jest dziewiątą największą gospodarką Unii Europejskiej - podaje The Economist


„Według standardów minionych wieków Polska, nigdy nie była bezpieczniejsza, zamożniejsza i lepiej zarządzana” – chwali polityczną i gospodarczą sytuację Polski ostatnich miesięcy brytyjski tygodnik The Economist.
Polska jest dziewiątą największą gospodarką Unii Europejskiej - podaje The Economist

W artykule zatytułowanym  "Polska silna gospodarka. Od konia zaprzęgowego do konia mechanicznego" The Economist podkreśla, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który w  2009 roku zanotował wzrost gospodarczy. Tylko w ubiegłym roku średni przychód na głowę mieszkańca w przeliczeniu na PKB rekordowo wzrósł w Polsce z 50 procent do 56 procent unijnej średniej. W tym samym ujęciu skorygowanym na siłę nabywczą pieniądza, dzięki niższym cenom Polska jest dziewiątą największą gospodarką Unii Europejskiej.

Słowa pochwały brytyjski tygodnik kieruje w stronę polskiego rządu, którego „sprytnej polityce” Polska zawdzięcza ostatnie sukcesy: reformę emerytalną, modernizację dróg i kolei, poskromienie biurokracji, liberalizację rynku mieszkaniowego, zmiany w sposobie rozliczeń obywatela z urzędem podatkowym i usprawnienie prac urzędów celnych.

Oprócz osiągnięć gospodarczych magazyn wymienia również polską politykę zagraniczną jako zdecydowany sukces, natomiast działania obecnej polskiej ekipy rządzącej wypadają, zdaniem autorów artykułu, znacznie lepiej od poprzednich (także w porównaniu z obecnymi rządami innych krajów europejskich).

Oryginalna wersja artykułu "Poland's strong economy. Horse power to horsepower"  w The Economist tutaj.Źródło: J. Wisniewska K-P COI
Data dodania: 2010-02-01
» powrót