Trzy najbardziej spektakularne bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w 2009 roku


W 2009 roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła decyzją o finalizacji 29 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 767,9 mln Euro. Dzięki nim w Polsce powstanie 8 152 nowych miejsc pracy.
Trzy najbardziej spektakularne bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w 2009 roku

 

W związku z zakończeniem bieżącego roku inwestycyjnego PAIiIZ nagrodził uroczyście trzech największych zagranicznych inwestorów 2009 roku w następujących kategoriach:

  1. „Największa inwestycja 2009 roku”,
  2. „Inwestycja, która wygenerowała najwięcej miejsc pracy”,
  3. „Najważniejsza inwestycja w sektorze nowoczesnych technologii”.

W pierwszej kategorii nagrodzona została firma Cargotec Poland, która zdecydowała się wybudować montażownię maszyn przeładunkowych na terenie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii w Stargardzie Szczecińskim. Wartość inwestycji wynosi 64,4 mln Euro, przy czym inwestor planuje utworzyć do końca 2013 r. co najmniej 400 miejsc pracy.

W kategorii inwestycji, która zwyciężyła pod względem największej liczby nowoutworzonych miejsc pracy, jest firma IBM Polska Sp. z o.o., która zamierza zatrudnić do końca 2013 r. do 2000 informatyków we Wrocławiu. Zatrudnieni przez IBM specjaliści będą zajmować się świadczeniem usług IT, czyli administrowaniem serwerami, bazami danych, sieciami i aplikacjami dla klientów IBM na terenie Europy. 

Za najważniejszą inwestycję w sektorze nowoczesnych technologii została uznana firma Woodward Governor Poland Sp. z o.o., specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i serwisie urządzeń sterujących i monitorujących dla branż: lotniczej, silników przemysłowych, turbin i wytwarzania energii elektrycznej. Profil firmy charakteryzuje się dużym zaawansowaniem technologicznym w dziedzinie elektroniki, elektrotechniki i mechaniki. Na miejsce lokalizacji inwestycji o wartości około 35 mln zł Woodward Governor Poland Sp. z o.o  wybrał Niepołomice k. Krakowa.Źródło: J. Wiśniewska K-PCOI
Data dodania: 2009-12-18
» powrót