Tereny Bydgoszczy i Rypina w Strefie Ekonomicznej


Rada Ministrów przyjęła w dniu 4 sierpnia 2009r. rozporządzenie o poszerzeniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) o grunty położone w województwie kujawsko-pomorskim, w miastach Bydgoszczy i Rypinie.

Rada Ministrów przyjęła w dniu 4 sierpnia 2009r. rozporządzenie o poszerzeniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) o grunty połozone w województwie kujawsko-pomorskiem, w miastach Bydgoszczy i Rypinie.

Nowa podstrefa w Bydgoszczy to prawie 36 hektarów w granicach Bydgoskiego Parku Przemysłowego. Jest już pierwszy inwestor, lokalna firma Airon Investment, która zamierza zbudować linię produkcyjną do obróbki wielkogabarytowych blach na potrzeby branż motoryzacyjnej, maszynowej, budowlano-konstrukcyjnej i energetycznej. Planowane nakłady to 40 milionów złotych, w przedsiębiorstwie powstanie co najmniej 40 nowych miejsc pracy. Bydgoskimi terenami, które zostaną włączone w obszar PSSE zainteresowani są również inni inwestorzy. Według szacunków, należy się spodziewać, iż w Bydgoszczy na obszarze objętym specjalną strefą ekonomiczną powstanie, oprócz inwestycji Airon Investment ponad 920 nowych miejsc pracy.

Podstrefa w Rypinie to na razie tylko nieco ponad 3,6 hektara, ale lokalny samorząd i PSSE chcą, by w przyszłości było to 14 hektarów. Na tym terenie zamierza inwestować produkująca konstrukcje stalowe firma Pol-Aqua. Zakład planuje docelowa zatrudnić 300 pracownikóa. Zarząd Województwa pozytywnie zaopiniował na początku czerwca br. drugi już wniosek Miasta Rypina o powiekszenie PSSE o tereny w Rypinie o powierzchni ponad 6,8 ha, w związku z inwestycją firmy Brun-Pol Pomorze Kujawy Sp. z o.o., która zamierza zatrudnić 50 osób.

Otwarcie na inwestorów i działania na rzecz wzrostu gospodarczego od początku były priorytetami obecnych władz województwa. - Wciągu ostatnich dwóch lat udało nam się wylobbować poszerzenie PSSE o tereny w Grudziądzu, Świeciu, gminie Kowalewo Pomorskie i w Barcinie w powiecie żnińskim. Piąta podstrefa funkcjonuje z powodzeniem w  Ostaszewie pod Toruniem, gdzie zainwestował japoński gigant elektroniczny Sharp i kooperujące z nim firmy - przypomina marszałek województwa Piotr Całbecki.

Nadal trwają zabiegi o poszerzenie PSSE o grunty ponad 7 ha z budynkiem produkcyjnym, którymi administruje grupa Boryszew. Zamierza tu realizować innowacyjny projekt inwestycyjny przedsiębiorstwo Nowoczesne Produkty Aluminiowe Skawina. Przy produkcji napowietrznych przewodów oraz lin o specjalnych konstrukcjach znalazłoby zatrudnienie ponad 100 osób. Trwaja zaawansowane międzyresortowe uzgodnienia z udziałem PSSE, dotyczące liberalizacji przepisów regulujących poszerzenie specjalnych stref ekonomicznych o tereny będące własnością podmiotów prywatnych.Data dodania: 2009-11-05
» powrót