Rossmann rozwinie skrzydła w Grudziądzu


Od kilku miesięcy mówiło się o planach inwestycyjnych największej sieci drogeryjnej w Polsce, która pomimo kryzysu nie zwalnia tempa rozwoju. Firma planuje w tym roku otwarcie około 70 nowych sklepów oraz poszukiwała lokalizacji pod budowę dwóch nowoczesnych centrów dystrybucyjnych na północy i południu kraju. Dziś już wiemy – północny magazyn powstanie na terenie Grudziądzkiego Parku Przemysłowego.
Rossmann rozwinie skrzydła w Grudziądzu
Od kilku miesięcy mówiło się o planach inwestycyjnych największej sieci drogeryjnej w Polsce, która pomimo kryzysu nie zwalnia tempa rozwoju. Firma planuje w tym roku otwarcie około 70 nowych sklepów oraz poszukiwała lokalizacji pod budowę dwóch nowoczesnych centrów dystrybucyjnych na północy i południu kraju. Dziś już wiemy – północny magazyn powstanie na terenie Grudziądzkiego Parku Przemysłowego.

Rossmann inwestuje przede wszystkim w otwieranie nowych placówek, których liczba pod koniec roku powinna wynieść ponad 400 sklepów. Dynamiczny rozwój sieci sklepów pociąga za sobą konieczność ciągłego powiększania powierzchni magazynowych. Aktualnie Rossmann dysponuje w pełni automatycznym magazynem centralnym w Łodzi o powierzchni 35.000 mkw, który po planowanej na ten rok rozbudowie ma osiągnąć łączną powierzchnię 50.000 mkw. Na 2011 rok firma zaplanowała budowę dwóch kolejnych magazynów, na północy i południu kraju.

Rozmowy w sprawie lokalizacji magazynu północnego w Grudziądzu rozpoczęły się w lutym bieżącego roku. Firmie zaproponowano kilka lokalizacji w obrębie gminy miasto Grudziądz, spośród których przedstawiciele Rossmanna wybrali tereny o powierzchni 10,3 ha należące do Grudziądzkiego Parku Przemysłowego. O lokalizację inwestycji firmy Rossmann w północnej części kraju samorząd Grudziądza walczył z lokalizacjami w Bydgoszczy i Toruniu. Za inwestycją w naszym mieście przemawiały przede wszystkim czynniki ekonomiczne – dobra lokalizacja na drogowej mapie Polski północnej, duże zasoby kadry pracowniczej oraz proponowane przez miasto formy pomocy publicznej. Drugoplanową, choć jak przyznają przedstawiciele firmy również ważną rolę odegrał klimat rozmów, oraz zaangażowanie Prezydenta i wiceprezydenta w proces negocjacji.

- Podpisując dzisiaj list intencyjny wieńczymy kilkumiesięczne przygotowania dotyczące budowy naszego magazynu na terenie północnej Polski – mówił podczas konferencji prasowej kierownik ds. ekspansji firmy Rossmann Pan Sławomir Misiak. - Wybraliśmy Grudziądz ze względu na przyjazną atmosferę oraz ze względu na bardzo dobre podejście miasta do inwestorów. Mamy nadzieję, że sposób w jaki prowadzicie Państwo rozmowy z inwestorami będzie kontynuowany kiedy będziemy realizowali inwestycję. Liczymy na to, że będziemy nadal mogli korzystać z Państwa pomocy, co ułatwi nam zrealizowanie tejdużej inwestycji w terminie.

Prezydent Robert Malinowski zapewnił, że jest oczywiste, że tak właśnie będzie, a standard opieki inwestorskiej stosowany jest w naszym mieście od dłuższego czasu.

-Dodam tylko, że firma Unitex zlokalizowana w sąsiedztwie rozpoczęła już budowę i wkrótce odbędzie się wmurowanie kamienia węgielnego. Teren parku o powierzchni niespełna 20 ha, zlokalizowany w dzielnicy Lotnisko, będzie w związku z inwestycją firmy Rossmann zapełniony niemalże w całości. Na chwilę obecną pozostała w tej lokalizacji już tylko jedna działka o powierzchni 4,5 ha – podsumował Prezydent Robert Malinowski.

Firma Rossmann planuje w Grudziądzu budowę dużego i bardzo nowoczesnego centrum magazynowo-dystrybucyjnego, w którym zatrudnienie znajdzie w początkowym etapie do 50 pracowników, zaś po uruchomieniu centrum zatrudnionych zostanie kolejnych 100 osób. W miarę rozwoju inwestycji w firmie Rossmann i jej otoczeniu (firmy transportowe, firmy sprzątające, ochrona, etc.) według szacunków pracować będzie około 450 osób.

Realizacja inwestycji podzielona będzie na kilka etapów. Po podpisaniu listu intencyjnego rozpocznie się okres opracowywania dokumentacji projektowej, która według szacunków kierownika ds. ekspansji Pana Sławomira Misiak potrwa około roku. Rozpoczęcie pierwszego etapu budowy planowane jest na marzec 2011 roku. W roku 2013 planowane jest rozpoczęcie drugiego etapu inwestycji, zaś w roku 2015 – trzeciego i ostatniego etapu. W pierwszym etapie firma planuje budowę magazynu o powierzchni 10.000 mkw, który będzie sukcesywnie rozbudowywany by w roku 2017 osiągnąć rozmiar około 30.000 mkw.

Rossmann Polska, to największa w kraju sieć drogerii należąca do kapitałowo – zakupowej grupy tworzonej przez Rossmann GmbH i A. S. Watson. Firma posiada w sumie 7800 drogerii w 55 krajach i zatrudnia łącznie 98 tysięcy pracowników. Pierwsze sklepy Rossmann w Polsce otwarte zostały w 1993 roku w Łodzi, w chwili obecnej sieć dysponuje około 360 punktami na terenie całego kraju. Do końca 2009 roku zarząd firmy planuje otwarcie kolejnych 50 drogerii. Trudna aktualnie sytuacja na rynku zdaje się nie mieć większego wpływu na rozwój sieci drogerii Rossmann, która w pierwszym kwartale tego roku zanotowała wzrost obrotów o 29 %, a na tegoroczne inwestycje planuje wydać 187 milionów złotych.


Biuro Obsługi InwestorówŹródło: Anna Kowalska
Data dodania: 2009-07-30
» powrót