Ranking samorządów ,,Rzeczypospolitej"


       

        W ogólnopolskim Rankingu Samorządów ,,Rzeczypospolitej” Toruń zajął siódme miejsce w grupie miast na prawach powiatu. Miasto Bydgoszcz uplasowało się na 31 pozycji, Grudziądz na 35, Włocławek na 46.
        Toruń uzyskał łącznie 63,62 pkt. Na tę ocenę złożyły się dwie sfery: sytuacja finansowa, gdzie miasto Toruń zdobyło 40,89 pkt. - i jest to najlepszy wynik w tej kategorii spośród całej pięćdziesiątki miast, oraz zarządzanie, z którego Toruń uzyskał 22,72 pkt.W kategorii gminy wiejskie podbydgoska gmina Osielsko zajęła drugie miejsce.Spośród kujawsko-pomorskich gmin miejsko-wiejskich najwyżej uplasowało się Świecie (17 miejsce). Solec Kujawski znalazł się na 49 pozycji.
        Samorządy oceniano w dwóch etapach. W pierwszym wybrano gminy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2004-2007 i jednocześnie najwięcej inwestowały. Korzystając z danych Ministerstwa Finansów, analizie poddano wszystkie gminy i miasta (nie analizowano danych dotyczących powiatów i województw). Zostały one podzielone na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie, gminy wiejskie.
        Łącznie w pierwszym etapie samorząd mógł uzyskać maksymalnie 60 punktów. Po zakończeniu pierwszego etapu powstała lista samorządów, których finanse najlepiej odpowiadały kryteriom przyjętym przez kapitułę. Znalazło się w tym zestawieniu blisko 500 samorządów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu. Do wytypowanych w ten sposób gmin wysłano ankietę składającą się z siedemnastu pytań. Odpowiedzi miały pomóc w ostatecznym wyborze najlepszych. Łącznie w drugim etapie samorząd mógł uzyskać maksymalnie 40 punktów. Sposób wyboru najlepszych samorządów "Rzeczpospolitej” zatwierdziła niezależna kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele instytucji i środowisk od lat współpracujący z samorządami (m. in. były premier Jerzy Buzek, Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej i Elżbieta Suchocka-Roguska, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów).Źródło: Anna Kowalska
Data dodania: 2008-07-22
» powrót