Plany inwestycyjne Kongsberg Automotive ogłoszone!


W dniu 27 maja 2017 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyła się konferencja prasowa związana z rozpoczęciem inwestycji norweskiego koncernu Kongsberg Automotive w województwie kujawsko-pomorskim.
Plany inwestycyjne Kongsberg Automotive ogłoszone!

W konferencji udział wzięli m. in. Marszałek Województwa  Piotr Całbecki, Członek Zarządu Województwa Sławomir Kopyść, Dyrektor Generalny Kongsberg Automotive Pruszków Krzysztof Hauk, Dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Adam Małecki,  Prezydent Miasta Włocławek Marek Wojtkowski oraz Burmistrz Brześcia Kujawskiego Wojciech Zawidzki.    

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz  Dyrektor Generalny Kongsberg Automotive przedstawili prasie plany rozwoju nowej fabryki w gminie Brześć Kujawski.

Inwestor deklaruje, że jeszcze w czerwcu rozpocznie rekrutację pracowników, zatrudniając na początek 150 osób, a w roku przyszłym dalszych 350. Docelowe zatrudnienie 1000 osób zostało założone do 2020 roku.

Jak poinformował  Dyrektor Generalny Kongsberg Automotive Pruszków Krzysztof Hauk, pierwsze komponenty do foteli samochodowych zostaną wyprodukowane w nowej fabryce w czwartym kwartale 2017 r. Budowa inwestycji rozpocznie się w Brześciu Kujawskim już w czerwcu. Szacowany obrót zakładu to ok. 80 mln euro w ciągu roku.  

Władze Województwa bardzo cieszy nowa inwestycja produkcyjna w regionie z branży samochodowej.  Jest to duży sukces dla regionu, że tak znany, światowy inwestor, wyznaczający nowe standardy produktowe w tym sektorze i zaopatrujący w produkty największe koncerny samochodowe, docenił potencjał inwestycyjny i gospodarczy województwa.  Pokazuje to również, iż wieloletnia bardzo dobra współpraca pomiędzy Polska Agencją Inwestycji i Handlu oraz działającym w Urzędzie Marszałkowskim Kujawsko-Pomorskim Centrum Obsługi Inwestora, będącym certyfikowanym regionalnym partnerem PAIH, przynosi rezultaty. Mam nadzieję, iż ta inwestycja pozytywnie wpłynie na wzrost zatrudnienia w powiecie włocławskim, który od lat zmaga się z wysokim bezrobociem – podsumowuje Marszałek Województwa Piotr Całbecki.      

Kryteria sukcesu:  
- lokalizacja terenu inwestycyjnego przy autostradzie A1 (przy 2 zjazdach)
- dobry i szybki dojazd do zakładu firmy w Warszawie Zachodniej
- bliskość dużego ośrodka miejskiego - miasta prezydenckiego Włocławka
- dobra dostępność pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych, koszty  pracy korzystniejsze w porównaniu z innymi regionami Polski 
- silnie rozwinięta sieć szkół zawodowych średnich i wyższych
- bardzo dobra współpraca pomiędzy Polska Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz działającym w Urzędzie Marszałkowskim Kujawsko-Pomorskim Centrum Obsługi Inwestora (COI) 

Wizytówka firmy
Kongsberg Automotive to norweski holding, działający w branży motoryzacyjnej od ponad 50 lat. Produkuje się tu, m.in. maty grzewcze, systemy wentylowania foteli samochodowych, regulacji podparcia lędźwiowego, a także masażu, które są montowane w większości pojazdów na świecie. Odbiorcami produktów Kongsberg Automotive są takie znane marki firmy jak: Volvo, BMW, Daimler, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Audi, Porche, Ferrari, GM, Renault, Citroen, Peugeot, FIAT, Toyota, Maserati czy Bentley.  
W Polsce Kongsberg Automotive działa już od 2000 roku w Pruszkowie i zatrudnia obecnie ponad 1200 pracowników. W swojej produkcji firma wykorzystuje najnowsze technologie, stąd część linii produkcyjnych jest wyposażona w roboty i w pełni zautomatyzowana. Kongsberg Automotive jest zakładem wyjątkowym pod względem innowacyjności i wyróżnia się na tle innych produkcji w Polsce.  

Wypowiedź marszałka Piotra Całbeckiego - tutaj

Wypowiedź dyrektora Krzysztofa Hauka - tutaj

           

Fot. Kongsberg Automotive. Wizualizacja planowanego zakładu produkcyjnego w Brzeskiej Strefie Gospodarczej

Przygotował: C.Buczyński, Kujawsko-Pomorskie COI     
Źródło: Kujawsko-Pomorskie COI, Kongsberg Automotive
Data dodania: 2017-05-19

Załączniki:
1. ulotka-firmowa_kongsberg-automotive.pdf - rozmiar: 722,23 KB
2. kongsberg-automotive_wizualizacja-nowej-fabryki.pdf - rozmiar: 1 655,62 KB
» powrót